Välkommen till BF ÅSA Bostadsföreningen Åsa är en bostadsförening. En bostadsförening är en undertyp av en ekonomisk förening, och lyder under detta regelverket. Detta är en äldre boendeföreningsform som existerade innan bostadsrättslagen introducerades 1930. Bostadsföreningen Åsa grundades då huset uppfördes, år 1927-1928 och består idag av 83 lägenheter.

På sidan för mäklarinformation kan du läsa mer om föreningen, föreningens hus och läge. Där kan du också se vilka renoveringar som är gjorda på sista tiden. Mer information hittar du också i föreningens årsredovisningar.

Ett par guldkorn:

  • Vinden innehåller föreningens tvättstugor som är tre till antalet. Varje tvättstuga består av två maskiner och en torktumlare. På vinden finns dessutom två torkskåp och nio torkvindar och i källaren finns en klassisk stenmangel.
  • I föreningen finns vidare två stycken mindre lokaler i varierande storlek som medlemmarna kan hyra.
  • Övernattningsrum på vinden finns att hyra för 100 kr/dygn.
  • Badrum med badkar och dusch finns på vinden att disponeras av medlemmarna.
  • Cykelrum och hobbyrum finns i källaren.
  • Malmös finaste innergård 
  • Föreningen har två gemensamma städdagar per år.
  • Föreningen har även parkeringsplatser på innergården för lådcyklar och motorcyklar till medlemmarna.

Föreningens styrelse hittar ni på sidan styrelse

Om du har frågor föredrar vi att du vänder dig direkt till den ansvariga, enligt nedanstående lista. För övriga frågor är du välkommen att höra av dig till Ordförande eller till hela styrelsen på epost: styrelsen.bfasa@gmail.com.

Vill du felanmäla något så mejla till felanmalan@bf-asa.seCONVERSATION

Back
to top