Årlig upprensning i föreningens cykelställDet börjar bli svårt att hitta tomma platser i föreningens cykelställ. Styrelsen kommer därför att göra en rensning av övergivna och utslitna cyklar. Till info för nya medlemmar är detta något vi gjort ungefär årligen i föreningen då det inte är ovanligt att cyklar lämnas kvar när medlemmar flyttar ut.
I år kommer vi arbeta på ett nytt sätt för att ta reda på vilka cyklar som inte används. Under veckan (v. 23) märker vi alla cyklar men en blå klisterlapp på bakhjulet. Har du en cykel på gården som du vill ha kvar river du helt enkelt bara bort lappen så kommer den inte röras. Om lappen däremot sitter kvar obruten den 16 juni kommer cykeln flyttas från där den står, bort bredvid sophuset (mot Döbelsgatan). Cyklarna kommer att stå kvar där hela sommaren så ni har gott om ta er cykel om ni inte skulle hinna innan den 16 juni.

CONVERSATION

Back
to top